Warto wiedzieć!
Jako jedno z dwóch uzdrowisk województwa podlaskiego Augustów nazywany jest letnią stolicą województwa podlaskiego. Położony w Puszczy Augustowskiej otoczony sześcioma jeziorami jest idealną bazą dla fanów sportów wodnych i w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie Augustów warto jednak odwiedzić o każdej porze roku a z naszymi wskazówkami będziecie.
Kanał augustowski
Rejs statkiem lub katamaranem
Klasyka i podstawowy punkt każdej wycieczki do Augustowa. Niemal dwustuletni Kanał Augustowski to wyjątkowy zabytek polskiej myśli hydrotechnicznej. Jest to wybitne dzieło polskiej inżynierii i unikat w skali Europy.
W 2007 roku został wpisany na Listę Pomników Historii. Dzisiaj Kanał Augustowski świetnie sprawdza się w roli jednego z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Zabytek łączy Polskę i Białoruś, a jego łączna długość mierzy nieco ponad sto kilometrów. Poziom wód na Kanale reguluje 18 śluz. Wszystkie są obsługiwane ręcznie. Szlak kajakowy przebiega przez dwanaście okolicznych jezior. Otacza go bogata i zróżnicowana przyroda lasów Puszczy Augustowskiej oraz podmokłe tereny łąk i bagien Kotliny Biebrzańskiej.
Jeśli nie masz w sobie tyle odwagi, by zwiedzać Kanał Augustowski w kajaku, znajdź na to inny sposób. Żegluga Augustowska oferuje rejsy statkiem do Studzienicznej (niegdyś modlił się tutaj Jan Paweł II); wyprawy do słynącej z różnorodnej flory i fauny Doliny Rospudy; oraz nawiązujące do kultury Jaćwingów wycieczki statkiem Jaćwież.

Houseboat
W Augustowie wypożyczysz też tzw. houseboat, czyli barkę turystyczną. Na jej pokładzie zwiedzisz wody Kanału w gronie najbliższych.
Kanał Augustowski był największą inwestycją Królestwa Polskiego XIX wieku. Na skutek wojny celnej pomiędzy Królestwem Polskim i Rosją a Prusami, Królestwo Polskie miało utrudniony dostęp do Bałtyku i tym samym drastycznie ograniczono import i eksport towarów. W celu ominięcia ceł pruskich rozpoczęto prace nad możliwością uruchomienia wodnego transportu śródlądowego o szerokim znaczeniu od Wisły przez Niemen do Bałtyku.
